Eksperti kažu da bi sve češći razgovori o potrebi za ubijanjem ili smenjivanjem ruskog predsednika Vladimira Putina mogli da transformišu borbu u Ukrajini u svetski rat.
Ruski lider zbog tih priča može da zaključi da se ne bavi samo očuvanjem režima, već i bukvalno očuvanjem sopstvenog života.
Mnogi zapadni zvaničnici i diplomate ovih dana ne šapuću kada izražavaju nadu da će Putina ubiti ruski oligarh ili neko drugi blizak Kremlju.
Američki senator Lindzi Grejem u četvrtak je javno sugerisao da bi Putina trebalo ubiti, rekavši: „Ima li Bruta u Rusiji? Ima li uspešnijeg pukovnika Štaufenberga u ruskoj vojsci?”
Grejem je prvo mislio na rimskog političara koji je bio među atentatorima na Julija Cezara, a zatim i na oficira nemačke vojske koji nije uspeo da ubije Adolfa Hitlera.
– Jedini način da se ovo završi jeste da neko u Rusiji ukloni ovog tipa. Učinili biste svojoj zemlji – i svetu – veliku uslugu – rekao je senator Grejem.
Poznato je da Putin gaji dubok gnev prema Zapadu zbog smrti libijskog lidera Moamera Gadafija, koji je zarobljen, ponižen, premlaćen i ubijen dok je molio one koji su ga uhvatili za milost.
Te scene su snimane mobilnim telefonom.
Jedan analitičar iz Vašingtona rekao je da će ruski predsednik učiniti sve da izbegne Gadafijevu sudbinu i da bi sugestije da bi Putinu trebalo suditi kao ratnom zločincu mogle da za njega budu novi okidač
„Još strašniji“ od drugih scenarija koji bi NATO uvukli u sukob „jesu razgovori o suđenju pred Međunarodnim krivičnim sudom“, rekao je analitičar za “Politiko”.
– To je neka vrsta priče o Gadafiju. Morate biti veoma oprezni ako diktatora koji još drži prst na nuklearnom dugmetu dovedete do toga da razmišlja kao Gadafi.
Sve u svemu, rekao je analitičar, zapadni zvaničnici, uključujući Bajdena, nisu prepoznali akutnu opasnost od svetskog rata.
– Svi rade ono što su radili sve vreme, osim što se nešto suštinski promenilo – rekao je analitičar.
Možda bi bila druga stvar da je Grejem pozvao na ubistvo Putina nakon što bi Sjedinjene Države objavile rat Rusiji. U vremenima apsolutnog rata, šefovi država su legitimne mete. Ali takvo ratno stanje trenutno ne postoji između ove dve zemlje. Da li je neko u američkom Senatu preporučio ubistvo Nikite Hruščova kada je on napao Mađarsku ili dao nalog za napad na Leonida Brežnjeva nakon što je poslao tenkove u Čehoslovačku?
Američka podrška za Putinovo ubistvo takođe bi mogla lako da se okrene protiv nje ako Rusi tumače njegovo ubistvo kao čin američke agresije koji bi ih ujedinio protiv nje. Ruski građani koji danas imaju malo afiniteta prema Putinu ili njegovom ratu mogli bi preko noći postati njegove pristalice.
Blic.rs