Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena spremna je da već danas uvede zabranu uvoza ruskih energenata u SAD bez učešća njenih evropskih saveznika, izveštava “Blumberg” pozivajući se na upućene izvore.
Zabrana će obuhvatiti rusku naftu, tečni prirodni gas i ugalj, tvrde dve osobe koje su govorile za njujoršku agenciju pod uslovom da ostanu anonimne zbog oseltljivosti materije, pre nego što to bude zvanično saopšteno.
Odluka je doneta u konsultaciji sa evropskim saveznicima, koji se više od SAD-a oslanjaju na rusku energiju, rekao je jedan od sagovornika. Iako su SAD su o tom pitanju razgovarale sa EU, koja uvozi daleko više ruske energije, neke zemlje članice EU oklevaju da preduzmu taj korak.
Portparoli Saveta za nacionalnu bezbednost u Beloj kući odbili su komentar.
Ruski gas i nafta su do sada uglavnom bili pošteđeni sankcija koje su uvele SAD i evropske zemlje nakon napada Moskve na Ukrajinu, zbog zabrinutosti za ekonomske posledice koje bi takva odluka imala naročito na Evropu, koja više zavisi od ruske nafte i prirodnog gasa.
Kanada je takođe najavila zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije
Ruska nafta je činila oko 3,0 posto svih pošiljki “crnog zlata” koje su prošle godine stigle u SAD, pokazuju podaci američke Uprave za energetske informacije, dok su kupovine nafte i naftnih derivata iz Rusije učestvovale u ukupnom američkom uvozu sa oko 8,0 procenata, dodaje “Blumberg”.
Potpuna zabrana iz SAD bi dodatno zategla tržište
Dok je takozvano samosankcionisanje ograničilo neke kupovine ruskih barela, potpuna zabrana iz SAD bi dodatno zategla tržište i povećala volatilnost, što bi dovelo do još većeg rasta cena.
Ipak, SAD su relativno manji kupac od Evrope i veći rizik za rast cena leži u koordinisanoj akciji između SAD i Evrope. Za sada, veliki deo uticaja američke zabrane je uračunat na tržište tokom vikenda i na trgovanje u ponedeljak, što je globalno merilo dovelo do skoro 140 dolara po barelu. Trgovci kažu da je sada pitanje koliko dugo traje zabrana i da li bi nafta iz Irana i Venecuele mogla pomoći da se popuni praznina.
Zvaničnici administracije su u privatnim razgovorima rekli da bi trebalo da naglase napore da se ubrza prelazak na obnovljive izvore energije i da se prošire domaća proizvodnja energije, prema dvoje ljudi upoznatih sa razgovorima. Ali Bela kuća ne planira nikakve nove inicijative.
Zvaničnici administracije razgovaraju sa američkom naftnom i gasnom industrijom kako bi zabrana mogla da utiče na američke potrošače i globalno snabdevanje energijom, dok se poslanici obe strane u Vašingtonu utrkuju da unaprede zakone o zabrani uvoza ruske nafte kako bi kaznili Kremlj za invaziju na Ukrajinu.
Lideri Kongresa su već krenuli da primoraju administraciju na to pitanje. Zakonodavstvo o zabrani uvoza ruske sirove nafte brzo je dobilo na snazi i među republikancima i demokratama na Kapitol Hilu, dok je kongresno osoblje brusilo tekst tokom vikenda i pripremalo se za glasanje u Predstavničkom domu već u sredu, prenosi yahoo.com
Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi, u belešci poslanicima u nedelju, rekla je da Predstavnički dom „istražuje jake zakone“ kojima bi se zabranio uvoz ruske nafte i energenata, među ostalim koracima za izolaciju Rusije od globalne ekonomije. Pritisak da se deluje pojačao se nakon što je predsednik Vladimir Zelenski zatražio od poslanika da zabrane uvoz ruske nafte tokom razgovora u subotu.
Zvaničnici Bajdenove administracije u ponedeljak su zatražili od Pelosi da odustane zbog eskalacije zabrinutosti da je politički važno da Bela kuća krene prva, rekli su dvojica ljudi. Administrativni pristup takođe daje Bajdenu veću fleksibilnost da kasnije prilagodi kontrolu uvoza ako tenzije popuste ili cene naglo porastu.
U znak da SAD pokušavaju da prikupe druge izvore energije, dva visoka američka zvaničnika sastala su se tokom vikenda sa članovima vlade venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura u Karakasu kako bi razgovarali o globalnim zalihama nafte i vezama te zemlje sa Rusijom, kažu upoznati sa materijom.
SAD uvoze oko 700.000 barela dnevno ruske sirove nafte i naftnih derivata, uključujući mazut, prema Upravi za energetske informacije.
Kada se uračunaju i drugi naftni proizvodi – kao što je nedovršeno mazut koje se može koristiti za proizvodnju benzina i dizela – Rusija je činila oko 8% uvoza nafte u 2021. godini, iako su te isporuke takođe bile niže poslednjih meseci.
Blic.rs