Gostujući na Gradskoj televiziji, predsjednik države Milo Đukanović poručio je kako je dominantan utisak javnosti da je aktuelna vlast pokušavala da Crnu Goru od građanske prevede u srpsku državu.
On je poručio kako je Demokratska partija socijalista u potpunosti prihvatila okolnosti od 30. avgusta prošle godine.
“Svakoj vlasti treba dati vrijeme da se adaptira i to nas je motivisalo da napravimo presedan u cjelokupnoj istoriji višepartizma u Crnoj Gori tako što smo 30. avgusta u noći izbora priznali rezultate. Dok smo mi pobjeđivali niko se nije odvažio da prizna naše pobjede. Mi smo obezbijedili potpuno neometanu tranziciju vlasti”, kazao je Đukanović.
On je ocijenio da je nova državna politika “suštinski pokušavala da revidira strateški državni politički kurs”.
“Duže od godinu nakon toga, naravno da smo u situaciji da sudimo o kvalitetu toga kako se ova vlast adaptirala i rekao bih da je dominantan sud javnosti da ova Vlada nije na onom nivou nacionalne odgovornosti koji bi se podrazumijevao u državi kakva je Crna Gora, koja je članica NATO, na putu ka Evropskoj uniji. Umjesto toga, većinskoj javnosti se čini da ta nova državna politika, uprkos potpisanom trojnom sporazumu, je suštinski pokušavala da revidira strateški državni politički kurs, da na neki način Crnu Goru od građanske prevede u srpsku državu. Da je od sekularne prevede u teokratsku državu, a da je sa mim tim učini nepodobnom za evropske integracije”, ocijenio je on.
Doček Krivokapića – sramota za domaćina
Upitan da prokomentariše to što je premijera Zdravka Krivokapića u Srbiji dočekao tamošnji ministar poljoprivede u farmerkama, Đukanović je istakao kako je to veća sramota za domaćina nego za gosta.
“Dozvoliti onakav čin dočekivanja visokog državnog gosta iz bilo koje zemlje, a u ovom slučaju iz zemlje prvog susjeda, ozbiljan je faul”, istakao je Đukanović.
On je poručio da je neistina kako je “bio velikosrbin”, što mu spočitavaju oponenti.
“Nikada se niko u mojoj porodici nije izjasnio drugačije do kao Crnogorac”, dodao je on.
Tamo gdje se trebalo izviniti – izvinili smo se
Đukanović je istakao i da mediji bliski vlasti često naglašavaju da je on bio podstrekač ratnih dešavanja u Jugoslaviji.
“Nije tačna ni spekulacija da sam bio podstrekač ratova devedesetih. Mi smo u tom periodu zaista željeli snažno da odbranimo Jugoslaviju. Vidjeli smo je kao veliku šansu za emancipaciju Crne Gore. Nažalost, ranih devedesetih se pokazalo da se iza odbrane ugoslavije krije ideja velikosrpskog nacionalizma”, istakao je Đukanović.
Rekao je i da nije imao problem da se izvini tamo gdje se trebalo izviniti.
“Priznali smo greške, ne jednom, tamo gdje se trebalo izviniti – izvinili smo se, ali to nije nikakvo jeftino dnevno politikantsko konvertitstvo. To je plod sazrijevanja i političke evolucije koja je bila na dobrobit Crne Gore”, nastavio je on.
Portalanalitika.me